Кабінет Міністрів України утворив Державну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Відповідну постанову №18 Уряд прийняв під час виїзного засідання, яке відбулося 26 січня у Державній службі з надзвичайних ситуацій.

Зазначеною постановою Уряд затвердив положення про Державну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій та її склад.

Так, Комісія функціонуватиме під головуванням Прем’єр-міністра. Першим заступником призначено Віце-прем’єр-міністра України — Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, заступником і керівником робіт із ліквідації наслідків надзвичайної ситуації - Голову ДСНС. До складу Державної комісії увійшли всі члени Кабінету Міністрів, керівники СБУ, Служби зовнішньої розвідки, НБУ, Держприкордонслужби, Держрезерву, Держагентства з питань відновлення Донбасу, Управління державної охорони, Командувач Нацгвардії, Пенсійного фонду, представники РНБО, ГПУ та ряд інших керівників відомств та стратегічних державних компаній.

Згідно із положенням, Державна надзвичайна комісія «є постійно діючим органом, який забезпечує координацію діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, пов’язаної із забезпеченням техногенно-екологічної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій, організаційних заходів протидії терористичній діяльності та воєнній загрозі, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і реагування на них».

До завдань Комісії, зокрема, відноситься координація діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади щодо: оповіщення населення про виникнення надзвичайної ситуації, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, проведення гуманітарних операцій, проведення робіт із локалізації і ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, здійснення у разі потреби заходів з евакуації; забезпечення живучості об’єктів національної економіки та державного управління та стабільного функціонування ПЕК, роботи транспортної інфраструктури, послуг поштового зв’язку та всіх видів електричного зв’язку, здійснення заходів щодо охорони здоров’я та санітарно-епідемічного благополуччя населення, соціального захисту постраждалого населення тощо.

Діяльність Державної надзвичайної комісії здійснюється у тісній взаємодії із Урядом, центральними і місцевими органами виконавчої влади. Також Комісія здійснює керівництво і контроль за роботою комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій в регіонах.

Положенням чітко прописані дії Комісії у режимі повсякденної діяльності, підвищеної готовності, надзвичайної ситуації та у режимі надзвичайного стану.

Зазначається, що рішення Державної надзвичайної комісії, прийняті в межах її повноважень, є обов’язковими для виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади. При цьому до виконання завдань Державної надзвичайної комісії можуть залучатися в установленому порядку спеціалісти з урахуванням складності надзвичайної ситуації.

Постановою визначено, що інформаційне та методичне забезпечення діяльності Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій здійснює Державна служба з надзвичайних ситуацій.

Також Уряд 26 січня 2015 р. прийняв розпорядження № 47-р, яким встановив режими підвищеної готовності та надзвичайної ситуації. Таке рішення обумовлене необхідністю координації дій державних органів влади для забезпечення захисту населення, територій і майна, функціонування єдиної державної системи цивільного захисту для подолання наслідків надзвичайної ситуації державного рівня соціального та воєнного характеру, яку спричинило загострення ситуації на деяких територіях України, загроза вчинення терористичних актів та відповідно до статей 13 і 14 Кодексу цивільного захисту України.

Так, режим надзвичайної ситуації запроваджено в Донецькій і Луганській областях. Для всіх інших областей встановлено режим підвищеної готовності.

Крім того, Кабінет Міністрів 26 січня 2015 року прийняв розпорядження № 48-р, яким надав дозвіл на проведення перевірок щодо дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту. Рішення прийнято з метою підвищення готовності органів управління та сил цивільного захисту до реагування на надзвичайні ситуації в мирний час та особливий період, запобігання їх виникненню. Для цього Державній службі з надзвичайних ситуацій та її територіальним органам разом з місцевими органами виконавчої влади надано дозвіл на проведення протягом лютого-березня 2015 р. перевірок стану готовності пунктів управління, захисних споруд і наявності планів цивільного захисту на особливий період і планів реагування на надзвичайні ситуації.

Прем’єр-міністр, інформуючи про це рішення під час зустрічі Президента України з представниками парламентських фракцій коаліції, зазначив, що попередня перевірка споруд та об’єктів цивільного захисту була розпочата два місяці тому, і вона виявила, що «половина об'єктів не готові до прийняття людей».

2015_01_28_01

 

Уряд запроваджує режим надзвичайної ситуації в Донецькій та Луганській областях та режим підвищеної готовності по всій Україні, - Арсеній Яценюк

Уряд України прийняв рішення про запровадження режиму надзвичайної ситуації на територіях Донецької та Луганської областей, режиму підвищеної готовності на всій території України та створення Державної комісії з надзвичайних ситуацій. Про це повідомив Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк під час виїзного засідання Уряду в ДСНС України у понеділок, 26 січня.

«Відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Кабінет Міністрів України прийняв рішення про визнання надзвичайної ситуації на державному рівні. Урядом України прийнято рішення про запровадження режиму надзвичайної ситуації на територіях Донецької та Луганської областей», - наголосив Глава Уряду.

При цьому на всій території держави запроваджується режим підвищеної готовності.

«Прошу не плутати це з надзвичайним станом і воєнним станом, які вводяться рішенням Парламенту. Наше рішення спрямоване тільки на одне – всі повинні працювати 24 години на добу і сім днів на тиждень», - підкреслив він.

«Мета прийняття цих рішень – повна координація діяльності всіх органів влади для забезпечення безпеки громадян і цивільного захисту населення», - наголосив Арсеній Яценюк.

Уряд України також прийняв рішення про створення Державної комісії з надзвичайних ситуацій. Головою Державної комісії з надзвичайних ситуацій є Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, заступники –  Віце-прем'єр-міністр - Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко та Голова Державної служби з надзвичайних ситуацій України Сергій Бочковський.

Арсеній Яценюк повідомив, що Уряд ухвалив рішення про створення регіональних координаційних центрів з надзвичайних ситуацій: «У кожній області за аналогією з Державною комісією з надзвичайних ситуацій під керівництвом голови обласної державної адміністрації створюється відповідна регіональна комісія з надзвичайних ситуацій».

Він наголосив, що завдання державної і регіональних комісій – інвентаризація всіх об'єктів цивільного захисту. Глава Уряду повідомив, що Кабінет Міністрів видасть спеціальне розпорядження, яке доручає Державній службі з надзвичайних ситуацій провести перевірку всіх об'єктів цивільного захисту.

Ще одне завдання комісії, за словами Глави Уряду, - формування єдиного запиту на постачання матеріально-технічних цінностей. Арсеній Яценюк звернувся до керівників обласних адміністрацій сформувати такі запити на рівні областей: «У цьому єдиному реєстрі запитів повинна бути інженерна техніка, матеріально-технічне і речове майно, ліки, харчування».

Арсеній Яценюк доручив Главі ДСНС Сергієві Бочковському розпочати формування єдиного запиту щодо інженерної техніки, оскільки «терористи знищили десятки одиниць інженерної техніки служби з надзвичайних ситуацій».

Глава Уряду звернувся до Міністра охорони здоров'я Олександру Квіташвілі разом із Держрезервом провести інвентаризацію складів і невідкладно подати Уряду рішення про розбронювання цінностей державного резерву, в тому числі лікарських засобів і медичних препаратів.

«Після того, коли Державна служба з надзвичайних ситуацій узагальнить весь запит на медикаменти, прошу Міністерство охорони здоров'я звернутися до наших західних партнерів і міжнародних організацій про надання додаткової гуманітарної допомоги у вигляді тих ліків і медичних засобів, які потрібні для ліквідації наслідків надзвичайної ситуації», - наголосив Арсеній Яценюк.

Він також доручив Державному резерву разом із Міністерством аграрної політики та продовольства України і ПАТ «Аграрний фонд» невідкладно отримати заявки на харчування від Державної служби з надзвичайних ситуацій, «перевірити, що реально, а не на папері, є на елеваторах і на складах».

«Держрезерву - розбронювати цінності. Міністерству фінансів - виділити додаткові кошти з резервного фонду на матеріально-технічне забезпечення Служби з надзвичайних ситуацій та державного резерву. Міністерству АПК через аграрний фонд - забезпечити потребу, якщо така потреба буде в продуктах харчування, в першу чергу в борошні й зернових», - доручив Глава Уряду.

«Сьогоднішнє рішення означає, що в країні створена єдина система захисту громадян. Державна комісія з надзвичайних ситуацій разом із відповідними регіональними комісіями несе всю повноту відповідальності за стан справ у кожній окремо взятій області», - наголосив Арсеній Яценюк.

Він звернувся до керівників ОДА через Державну службу з надзвичайних ситуацій подати списки необхідної на регіональному рівні продукції: «Міністерство економіки повинно звести потреби регіонів з можливостями регіонів по виготовленню продукції, необхідної для ліквідації надзвичайної ситуації, в кожній окремо взятій області. Далі відповідно до закону Уряд прийме рішення про те, щоб профінансувати з резервного фонду».

«У країні введений особливий режим після мобілізації. Ми підвищили рівень до підвищеної готовності й надзвичайної ситуації. Це означає, що в місцевих бюджетах в обов’язковому порядку повинні бути передбачені кошти на ліквідацію надзвичайних ситуацій, на мобілізацію, на забезпечення медикаментами, на забезпечення продуктами. Центральний Уряд дасть свою частину, але я звертаюсь до вас забезпечити ваш шматок роботи», - звернувся Арсеній Яценюк до голів ОДА.

Глава Уряду доручив Міністерству енергетики і вугільної промисловості забезпечити паливно-мастильними матеріалами регіони, щодо яких буде надано запит ДСНС: «У нас декількасот вагонів зі стабільним бензином стоїть на коліях. Невідкладно отримати запит від Державної служби з надзвичайних ситуацій, і через «Укргазвидобування» та інші компанії, де держава має контрольний пакет, в тому числі й «Укрнафту», забезпечити паливно-мастильними матеріалами відповідні регіони».

Арсеній Яценюк доручив у щоденному режимі інформувати громадян про стан безпеки: «У школах, лікарнях, по всіх засобах масової інформації по всіх областях - чітко в щоденному режимі інформування громадян про стан безпеки, інформування громадян, що робити у випадку настання надзвичайної ситуації, куди дзвонити, куди їхати. Інформування громадян про наявність матеріально-технічних запасів, ліків, харчування, техніки».

Він звернувся до Голови ДСНС, наголосивши на необхідності проведення навчань із цивільного захисту громадян.

Окрім того, Арсеній Яценюк звернувся до керівників ОДА сконцентрувати наявні ресурси для приведення у відповідність споруд цивільного захисту, «щоб їх можна було експлуатувати, щоб там люди могли вкритися у випадку необхідності».

Прем’єр-міністр повідомив, що засідання Державної комісії з надзвичайних ситуацій буде проводитися на регулярній основі. Заступник Голови Комісії проводитиме оперативні наради в щоденному режимі.

Комісія, за словами Глави Уряду, прийматиме «необхідні рішення, спрямовані тільки на одне – безпека людини, безпека кожного громадянина»: «Ми повинні захистити людей. Для цього збудована вся державна машина - для захисту кожної людини».

Цивільні громадяни при введенні режимів надзвичайної ситуації та підвищеної готовності не набувають додаткових обов'язків і не здійснюють жодних додаткових заходів.

 

Державна служба з надзвичайних ситуацій повідомляє. На території Донецької та Луганської областей введено режим надзвичайної ситуації

Уряд України прийняв рішення про запровадження режиму надзвичайної ситуації на територіях Донецької та Луганської областей. У той же час, на всій території України запроваджується режим підвищеної готовності. Також  створюється Державна комісія з надзвичайних ситуацій. Про це повідомив Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк під час виїзного засідання Уряду в ДСНС України у понеділок, 26 січня.

«Відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Кабінет Міністрів України прийняв рішення про визнання надзвичайної ситуації на державному рівні. Урядом України прийнято рішення про запровадження режиму надзвичайної ситуації на територіях Донецької та Луганської областей», - наголосив Глава Уряду.

Метою прийняття цих рішень є повна координація діяльності всіх органів влади для забезпечення безпеки громадян і цивільного захисту населення.

Уряд України також прийняв рішення про створення Державної комісії з надзвичайнихситуацій. Головою Державної комісії з надзвичайних ситуацій є Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, заступники –  Віце-прем'єр-міністр - Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко та Голова Державної служби з надзвичайних ситуацій України Сергій Бочковський. На регіональних рівнях буде організовано регіональні координаційні центри з надзвичайної ситуації. Державна комісія з надзвичайних ситуацій та регіональні координаційні центри працюватимуть у цілодобовому режимі задля гарантування безпеки громадян.

Під час засідання, Голова ДСНС України Сергій Бочковський доповів Главі Уряду, що Службою порятунку з метою надання допомоги постраждалому населенню в містах Авдіївка, Дебальцеве та Маріуполь оперативно залучено електрогенератори різної потужності, печі обігріву та польові кухні. Додатково доставлено 33 тонни гуманітарноїдопомоги – продуктів харчування-до міст Дебальцеве та Авдіївка. Організовано доставку до міста Слов’янськ 500 ковдр та 50 засобів обігріву, які будуть розподілені для постраждалого населення міст Авдіївка та Дебальцеве.  Рятувальники розгорнули 2 пункти харчування для постраждалого населення в містах Дебальцеве(вул. Радянська, 85) та Маріуполі (вул. Київська, 45) з розрахунку харчування на 300 осіб кожний, з урахуванням обстановки готовий до розгортання пункт харчування у місті Авдіївка.

“Спільно з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства ми опрацьовуємо питання додаткового залучення  засобів підвозу питної води та мобільних засобів добування і очистки води в населених пунктах  Донецької області.Найбільш складна ситуаціязалишається у м. Дебальцеве, де у зв’язку з постійнимиобстріламитерористівускладненопроведення комплексу аварійно-відновлювальнихробіт у повномуобсязі.В містах Авдіївка, Дебальцеве та Маріуполь продовжують працювати Штаби з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та оперативна група ДСНС України”, - повідомив Голова Служба.

Для довідки:

Режим надзвичайної ситуації регулюється Кодексом цивільного захисту України, прийнятим у жовтні 2012 року.

Згідно з Кодексом, надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, викликана катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, яке призвело (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров'ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об'єкті, ведення на ній господарської діяльності.

Залежно від масштабів і особливостей надзвичайної ситуації єдина державна система, якою керує Кабінет міністрів, може функціонувати в чотирьох режимах: повсякденного функціонування; підвищеної готовності; надзвичайної ситуації та надзвичайного стану.

У разі введення на певній території режиму надзвичайної ситуації в державі створюється Державна комісія з надзвичайної ситуації. На місцях створюються регіональні комісії з надзвичайних ситуацій.

Введення режиму надзвичайної ситуації не передбачає ніяких обмежень для громадян.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 11 від 9 січня 2014 року “Про єдину державну систему цивільного захисту”, на території, де введено надзвичайну ситуацію відбувається:

  • здійснення оповіщення органів управління та сил цивільного захисту, а також населення про виникнення надзвичайної ситуації та інформування його про дії в умовах такої ситуації;
  • призначення керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації та утворення у разі потреби спеціальної комісії з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації;
  • визначення зони надзвичайної ситуації;
  • здійснення постійного прогнозування зони можливого поширення надзвичайної ситуації та масштабів можливих наслідків;
  • організація робіт з локалізації і ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, залучення для цього необхідних сил і засобів;
  • організація та здійснення заходів щодо життєзабезпечення постраждалого населення;
  • організація та здійснення (уразі потреби) евакуаційних заходів;
  • організація і здійснення радіаційного, хімічного, біологічного, інженерного та медичного захисту населення і територій від наслідків надзвичайної ситуації;
  • здійснення безперервного контролю за розвитком надзвичайної ситуації та обстановкою на аварійних об’єктах і прилеглих до них територіях;
  • інформування органів управління цивільного захисту та населення про розвиток надзвичайної ситуації та заходи, що здійснюються.

 

ДСНС України