З 22 по 26 вересня в Україні, зокрема в Житомирській області, відзначається тиждень планування сім’ї. За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, репродуктивне здоров’я - це стан повного фізичного, розумового та соціального благополуччя, а не просто відсутність хвороб репродуктивної системи або порушення її функцій.

2014_09_22_01

Таким чином, репродуктивне здоров’я означає можливість задовільного та безпечного сексуального життя, здатність до відтворення та можливості самим планувати дітонародження. Це, вочевидь, передбачає право чоловіків та жінок на інформацію та доступ до безпечних, ефективних, доступних за ціною та прийнятних методів планування сім’ї, інших обраних ними методів регулювання народжуваності, які не суперечать закону, а також право доступу до відповідних послуг з охорони здоров’я, які дають змогу жінці безпечно перенести вагітність, пологи, і створюють батькам найкращу можливість народити здорову дитину.

За словами обласного позаштатного спеціаліста з планування сім’ї, завідуючої консультативно-діагностичного блоку Житомирського обласного перинатального центру  Наталії Алексійчук, основними проблемами репродуктивного здоров’я, розв’язання яких сприятиме його поліпшенню, є зниження соматичної, психічної та гінекологічної захворюваності, зокрема онкологічної захворюваності репродуктивної сфери, захворюваності на інфекції, які передаються статевим шляхом (ІПСШ), включаючи ВІЛ/СНІД, зменшення випадків безплідності, сприяння поширенню безпечного материнства, розвиток планування сім’ї, насамперед як дієвої альтернативи абортам.

Здоров’я жінки значною мірою визначається умовами її розвитку в утробі матері, в періоді новонародженості, дитинстві та у підлітковому віці. За статистичними даними, лише 6% дітей народжуються практично здоровими.

Підстави для прогнозів щодо здоров’я майбутніх поколінь дає аналіз стану здоров’я вагітних, умов виношування плода та результатів їх впливу на здоров’я майбутньої дитини.

Негативні явища у відтворенні населення відбуваються на тлі погіршення здоров’я вагітних. Жінка стає мамою вже з моменту зачаття і несе відповідальність за своє маленьке диво.

Подружня пара повинна підготувати свій організм до вагітності. Насамперед це: відмова від шкідливих звичок (алкоголь, тютюнопаління), нормалізація режиму праці, режиму дня: прогулянки на свіжому повітрі, здоровий сон, заняття спортом. За наявності супутніх захворювань, хронічних інфекцій обов’язкове консультування з профільним спеціалістом,  лікування як чоловіка, так і жінки.

Важливе значення має спадковість. При наявності генетичної патології в родині, слід пройти консультування в лікаря-генетика. Слід уникати тісного контакту з домашніми тваринами, особливо кішками, які можуть переносити певні інфекції. Також при ускладненнях попередніх вагітностей (викидні, завмерлі вагітності) треба пройти обов’язкове обстеження на комплекс ТОРЧ – інфекцій, а в ідеалі – ще до настання першої вагітності. Підготовка до вагітності (так звана преконцепційна підготовка) також включає здорове харчування. Їжа повинна бути вітамінізована, свіжа, не містити консервантів, екстрагуючих речовин, стабілізаторів. Особливе місце в преконцепційній підготовці має вживання фолієвої кислоти, оскільки її застосування зменшує ризик виникнення вроджених вад нервової системи у плода.

При настанні вагітності слід звернутись до лікаря акушера-гінеколога, який призначить ряд обстежень і дасть індивідуальні рекомендації вагітній. Не варто відтерміновувати візити до гінеколога, оскільки краще пройти комплекс обстежень ще на ранніх термінах вагітності і проводити корекцію і профілактику певних станів, які можуть ускладнити перебіг пологів і післяпологового періоду. З сучасними діагностичними можливостями не варто відмовлятись від обстежень для виявлення генетичної патології у плода – це так званий подвійний та потрійний тест, який проводиться ще в ранні терміни вагітності.

Одним із найважливіших показників репродуктивного здоров’я, що впливає на демографічну ситуацію в країні, є невиношування вагітності, що стало актуальною проблемою вже протягом багатьох десятиліть, здебільшого як результат значного поширення абортів, захворювань, що передаються статевим шляхом, ендокринної патології та ін. Профілактика захворювань, викликаних інфекціями, які передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ, сприяє не лише поліпшенню репродуктивного здоров’я жінок, зокрема зниженню рівня їх непліддя, а й зменшенню смертності новонароджених, спричиненої наявністю у матері інфекцій перинатального періоду, які є причиною виникнення у новонароджених вроджених вад, пневмоній, септичних захворювань.

Значною проблемою репродуктивного здоров’я є онкологічна
захворюваність жінок в Україні. Особливого значення при цьому набувають профілактичні огляди молочних залоз та проведення цитологічного скринінгу на рак шийки матки. Виявлення онкологічних захворювань на ранніх стадіях та вчасне їх лікування,  дає жінці можливість зберегти не тільки життя, а й репродуктивну функцію.

Збереження здоров’я населення в Україні виходить за рамки суто медичної і стає загальнодержавною проблемою, яка потребує вирішення на національному рівні. Сучасна ситуація стану здоров’я вимагає нових ефективних шляхів розв’язання проблем його збереження та поліпшення. Стратегія охорони репродуктивного здоров’я значною мірою залежить від формування пріоритету здорового способу життя, зменшення негативного впливу на здоров’я.

Прес-центр ДОЗ,

тел. (0412) 41-37-72

E-mail:  press@ztomc.net.ua