Міністр охорони здоров’я відвідав Житомирщину: у фокусі — зарплати медиків, фінансування та доступність медичних послуг

Міністр охорони здоров’я відвідав Житомирщину: у фокусі — зарплати медиків, фінансування та доступність медичних послуг

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко відвідав Житомирщину. У ході робочого візиту міністр зустрівся з народними депутатами та представниками місцевої влади Житомирської області. Це одна із серії робочих зустрічей із регіонами, які МОЗ проводить із громадами та керівниками медичних закладів. Мета — проаналізувати, як на місцях використовується додатковий фінансовий ресурс, який держава цього року спрямувала в систему охорони здоров’я, і напрацювати рішення, щоб він трансформувався у підвищення заробітних плат медичних працівників, а також у кращу доступність медичних послуг для пацієнтів у громадах.

“Держава збільшує фінансування медичної системи, і цей ресурс має бути відчутним для людей: для пацієнтів — через доступні й якісні медичні послуги, для медичних працівників — через зростання оплати праці та належні умови роботи. У 2026 році фінансування первинної медичної допомоги зросло як на рівні країни, так і в Житомирській області. Однак не всюди це зростання трансформувалося у підвищення заробітних плат. Тому наше завдання разом із громадами, керівниками закладів і місцевою владою — розібратися, чому ресурс не всюди працює ефективно і де потрібні додаткові управлінські рішення. Для первинної медичної допомоги цільовий орієнтир, який закладений у фінансових розрахунках Програми медичних гарантій, залишається незмінним: лікар із достатнім навантаженням має отримувати не менше 35 тисяч гривень.”

сказав міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко

У 2026 році сума договорів за напрямом первинної медичної допомоги в Житомирській області зросла на 144 млн грн — з 882 млн грн у 2025 році до 1,03 млрд грн, що становить близько 12 млн грн додаткового ресурсу щомісяця. За розрахунками МОЗ, цього достатньо, щоб наблизити оплату праці лікарів ПМД до цільового рівня.

Водночас наразі лише 7 із 52 закладів первинної медичної допомоги області забезпечують середню заробітну плату лікаря на рівні понад 35 тис. грн. У березні 2026 року середня заробітна плата лікаря первинної ланки на Житомирщині становила 27,4 тис. грн, а серед лікарів із навантаженням понад 70% оптимального обсягу декларацій — 28,5 тис. грн. Порівняно з 2025 роком цей показник зріс на 3,9 тис. грн, однак для досягнення цільового орієнтира потрібні додаткові управлінські рішення на рівні конкретних закладів і громад.

Під час зустрічі окремо зосередилися на закладах первинної медичної допомоги Житомирщини, де рівень оплати праці лікарів поки не досягає цільового орієнтира. МОЗ, НСЗУ та місцева влада детально проаналізують ситуацію — зокрема структуру витрат, навантаження лікарів, кадрову політику та ефективність використання коштів за договорами з НСЗУ.

Також обговорили роботу екстреної допомоги. У 2026 році фінансування Житомирського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф зросло на 78,4 млн грн — з 375 млн грн до 453 млн грн. Це дало змогу підвищити оплату праці лікарів «екстренки»: у березні 2026 року середня заробітна плата в області становила 36 тис. грн проти 28,8 тис. грн у 2025 році. Водночас рівень оплати праці парамедиків та екстрених медичних техніків і надалі потребує додаткової уваги.

Крім цього, розглянули рівень оплати праці лікарів спеціалізованої медичної допомоги. Цьогоріч на цей напрям передбачено 137,6 млрд грн — це на 6,6 млрд грн більше, ніж у 2025 році. У Житомирській області середня заробітна плата лікаря спеціалізованої ланки у березні 2026 року становила 27,3 тис. грн, що практично відповідає середньому показнику по країні — 27,5 тис. грн. За рік вона зросла з 25,3 тис. грн до 27,3 тис. грн.

Окрему увагу приділили доступності медичних послуг у громадах. У межах національної програми «Скринінг здоров’я 40+» у Житомирській області 33 із 66 громад мають щонайменше одне місце надання послуг скринінгу, загалом функціонує 75 таких локацій. Обговорили і реалізацію програми реімбурсації «Доступні ліки»: у першому кварталі 2026 року кількість місць відпуску препаратів зросла до 642, а 78 тисяч жителів Житомирщини отримали необхідні ліки безоплатно або з частковою доплатою. Нагадаємо, з 4 травня 2026 року набув чинності оновлений Перелік лікарських засобів, які можна отримати за програмою реімбурсації «Доступні ліки». До програми додали оригінальні інноваційні препарати для лікування серцево-судинних захворювань, зокрема для профілактики інсультів і тромбозів, цукрового діабету 2 типу та хронічних захворювань легень.

Під час зустрічі відзначили позитивну динаміку Житомирщини у підтримці медиків, які працюють у сільській місцевості. У 2025 році 9 молодих лікарів області отримали одноразову виплату в розмірі 200 тис. грн, а у 2026 році таку підтримку планують надати ще 10 фахівцям. Також в області активно триває розподіл інтернів — торік у медзаклади Житомирщини було розподілено 75 лікарів-інтернів, з них 7 — у заклади сільської місцевості. 

Крім цього, у ході візиту міністр Віктор Ляшко відвідав оновлену амбулаторію загальної практики — сімейної медицини в селі Іванівка Березівської громади Житомирського району.

Тут жителі Іванівки, Давидівки, Бондарців і Барашівки можуть безоплатно отримати основні послуги первинної медичної допомоги в межах Програми медичних гарантій: консультації сімейного лікаря, профілактичні огляди, вакцинацію, базові обстеження, супровід при хронічних захворюваннях, а також електронні рецепти (зокрема за програмою «Доступні ліки») і направлення до профільних спеціалістів. Наразі в амбулаторії укладено 1 974 декларації, зокрема 267 — з дітьми до 18 років.

Березівська сільська рада провела ремонт і реконструкцію частини будівлі, яка раніше не використовувалася, що дало змогу облаштувати в амбулаторії сучасний безбар’єрний простір. Вартість ремонтних робіт склала понад 9,8 млн грн.

В амбулаторії також встановлено сучасне обладнання, яке дає змогу проводити базову діагностику та обстеження пацієнтів на місці: електрокардіограф для проведення ЕКГ, отоофтальмоскоп для первинного огляду органів зору та слуху, ростомір, а також біохімічний аналізатор для окремих лабораторних досліджень. Загалом на оснащення та облаштування закладу спрямували понад 3 млн грн.

Також міністр ознайомився з ходом будівництва нового хірургічного корпусу лікарні у Звягелі. Проєкт передбачає створення сучасного хірургічного блоку, який об’єднає в одному медичному просторі операційні, відділення інтенсивної терапії, післяопераційний і реабілітаційний напрямки, а також необхідну діагностичну й інженерну інфраструктуру для надання спеціалізованої допомоги. Загальна вартість проєкту становить 372,8 млн грн. На його реалізацію у 2025 році з державного бюджету було виділено 60 млн грн, з яких використано 16,8 млн грн. У 2026 році передбачено ще 100 млн грн. Наразі виконано близько 30% робіт. Зокрема, завершено будівництво залізобетонного монолітного каркасу надземної частини будівлі, влаштовано зовнішні та внутрішні стіни, повністю встановлено віконні блоки фасаду, частково виконано внутрішні електромонтажні роботи.

                                                         МОЗ України

Нам важлива ваша думка
Нам важлива ваша думка
Пройти опитування
Підписатися на новини
Доступність