Жовтень – місяць поінформованості про рак молочної залози. Започаткований 1985 року для того, щоб заохотити жінок до профілактики та раннього виявлення захворювання та підтримати хворих на рак молочної залози. Символом цієї щорічної міжнародної кампанії є рожева стрічка.

 

2023_09_29_0001

 

1 жовтня – Міжнародний день людей похилого віку. Встановлений 1990 року резолюцією Генеральної Асамблеї ООН. Тема 2023 року – «Виконання обіцянок Загальної декларації прав людини для літніх людей: через покоління». 

8 жовтня – Міжнародний день подіатрії (подології). Заснований Міжнародною федерацією ортопедів з метою підвищити обізнаність про здоров’я стоп.

10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров’я. Встановлений з 1992 року з ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я. Тема 2023 року – «Психічне здоров’я – це загальне право людини».

12 жовтня – Всесвітній день боротьби з артритом. Заснований Міжнародною організацією людей з артритом та ревматизмом (ARI) 1996 року. Тема 2023 року – «Життя з ревматичними захворюваннями на всіх етапах».

12 жовтня – Всесвітній день зору. Відзначається щорічно у другий четвер жовтня під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я з метою підвищення обізнаності в усьому світі про важливість належного догляду за очима. Кампанія 2023 року зосереджена на тому, щоб допомогти людям зрозуміти важливість захисту свого зору на робочому місці.

13 жовтня – Всесвітній день боротьби з тромбозом. Відзначається з 2014 року у день народження Рудольфа Вірхова, німецького лікаря, який вперше встановив гістолого-фізіологічну сутність тромбозу. Тема нової кампанії «Рухайтесь проти тромбозу», яка триватиме з 2023 по 2025 роки, закликає людей рухатися, щоб покращити кровообіг, що може допомогти знизити ризик утворення тромбів. Знижена рухливість, навпаки, може призвести до більш високого ризику згортання крові.

14 жовтня – Всесвітній день хоспісів та паліативної допомоги. Відзначається щорічно в другу суботу жовтня. Паліативна медична допомога підвищує якість життя пацієнтів, які страждають на важкі прогресуючі захворювання у термінальній стадії або мають обмежену перспективу життя. Тема 2023 року – «Спільноти милосердя: разом для паліативної допомоги».

15 жовтня – Всесвітній день миття рук. Відзначається з 2008 року. Всесвітній день миття рук у 2023 році проходить під гаслом «Чисті руки в межах досяжності».

15 жовтня – Міжнародний день білої тростини. Заснований 1964 року у США, у 1970 році оголошений Міжнародним днем. Для незрячих людей біла тростина є необхідним інструментом, який дає можливість жити повноцінним та незалежним життям: вільно та безпечно пересуватися з місця на місце, досліджувати та розуміти навколишній світ.

16 жовтня – Всесвітній день анестезіології. Встановлений на честь першого успішного застосування анестезії для загального наркозу в 1846 році. Анестезіологія – одна з провідних галузей медицини, що пов’язана з багатьма іншими розділами медичної науки, такими як хірургія і терапія, фізіологія і патологія, фармакологія і токсикологія. Тема 2023 року – «Анестезія та лікування онкологічних захворювань».

16 жовтня – Всесвітній день здoрoвoгo харчування (Всесвітній день продовольства). Заснований 1979 року на відзнаку заснування Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО). Тема 2023 року – «Вода для життя. Вода для харчування. Ніхто не повинен залишитися поза увагою».

16 жовтня – Всесвітній день хребта. Започаткований з 2008 року для підвищення обізнаності щодо профілактики, діагностики та лікування болю в спині та інших проблем із хребтом. Кампанія 2023 року заохочує людей будь-якого віку бути активними та підтримувати здоров’я свого хребта за допомогою руху.

17 жовтня – Всесвітній день травми. Відзначається з 2011 року. За даними ВООЗ, травматизм є основною причиною смерті та інвалідності в усьому світі. Подолати проблему можна двома шляхами: за рахунок профілактичних заходів і адекватної організації медичної допомоги при травмах.

18 жовтня – Всесвітній день менопаузи. Заснований у 1984 році ВООЗ і Міжнародним товариством менопаузи (IMS). Метою цього дня є підвищення обізнаності про менопаузу та доступні варіанти підтримки для покращення здоров’я та благополуччя. Тема 2023 року – «Серцево-судинні захворювання».  

20 жовтня – Всесвітній день профілактики остеопорозу. Започаткований 1996 року Національним товариством остеопорозу Сполученого Королівства за підтримки Європейської Комісії. Тема 2023 року присвячена складовим здоров’я кісток (правильне харчування, фізичні вправи, вітамін D, відмова від алкоголю або куріння та здорова маса тіла).

20 жовтня Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози. Встановлений Указом Президента України від 17 січня 2005 р. № 42/2005. При своєчасній діагностиці і адекватному лікуванні раку молочної залози на сьогоднішній день можна мати сприятливий прогноз і надовго продовжити повноцінне життя жінки.

22 жовтня Міжнародний день розповсюдження інформації про заїкання. Відзначається з 1998 року. Тема 2023 року «Один розмір підходить не всім» наголошує, що єдине рішення подолання проблеми заїкання не підходить для всіх, оскільки різні люди мають різні потреби та обставини життя. Щоб досягти найкращих результатів, потрібен індивідуальний підхід.

24 жовтня Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. Заснований на початку 2000-х років міжнародною організацією Rotary International на честь народження Джонаса Солка, який розробив першу поліомієлітну вакцину. Мета цього дня – підвищити обізнаність про важливість вакцинації проти поліомієліту для захисту кожної дитини від цієї хвороби, а також відзначити багатьох батьків, медичних фахівців і волонтерів, завдяки яким подолання поліомієліту стає досяжним.

29 жовтня – Всесвітній день боротьби з псоріазом. Проводиться з ініціативи Міжнародної Федерації Асоціацій хворих на псоріаз з 2004 року. Тема 2023 року – «Доступ для всіх».

29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом. Відзначається з 2006 року. Кампанія 2023 року закликає об’єднатись для того, щоб використати всі можливості для запобігання інсультам.

КНП «Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» Житомирської обласної ради