01 грудня вся світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Це ще одна нагода привернути увагу суспільства до проблем ВІЛ-інфікованих, замислитись над тим, як запобігти поширенню хвороби, та згадати про важливість вчасної діагностики ВІЛ-СНІДу.

2022_12_01_001

Цього року Всесвітній день боротьби зі СНІДом в Україні — це про те, як українці протидіють ВІЛ всупереч війні, яку повномасштабно розв’язала проти України російська федерація.

В українських реаліях сьогодні під загрозою переривання лікування ВІЛ залишаються тисячі людей, які живуть із цим діагнозом. Лікарі можуть мати труднощі із тим, щоб надавати медичну допомогу під час повітряних тривог чи обстрілів, пацієнти змінюють місце проживання і втрачають зв’язок зі своїм лікарем, логістичні перепони ускладнюють доставку препаратів у різні куточки України, а через бойові дії та тимчасову окупацію деякі міста та села взагалі відрізані від загальної медичної системи.

Відповідно до статистичних даних, через війну епідеміологічна ситуація із поширенням ВІЛ в Україні погіршилася. Не винятком стала й Житомирщина.

За словами завідувачки відділення профілактики та боротьби з ВІЛ-інфекцією і СНІДом обласного медичного спеціалізованого центру Житомирської обласної ради Олени Варваровської, за 10 місяців в області зареєстровано 262 випадки інфікування.

Також зареєстровано 57 ВІЛ-інфікованих вагітних. У 15 з них – діагноз ВІЛ виявили вперше.

«Якщо говорити про хворих на СНІД, то цього року в області їхня кількість зросла. За 10 місяців цього року зафіксовано 113 випадків. За весь минулий рік було 127 інфікованих», – розповіла фахівчиня центру.

Пані Олена також пояснила, що наразі проблеми щодо забезпечення необхідними ліками в області немає.

«Завдяки підтримці держави ми маємо можливість виділяти ліки для пацієнтів на 3 місяці. Мало того, зараз обговорюється можливість збільшити об’єми до 6 місяців», – зазначила вона.

Разом з тим, лікарі закликають громадян бути свідомими та турбуватися про своє здоров’я. Кожен житель Житомирщини може зробити свій внесок у боротьбу з ВІЛ – попри війну.

Пройдіть тестування на ВІЛ і запросіть свого партнера або партнерку долучитися. У разі позитивного результату тесту вас одразу ж проконсультують та запропонують вам розпочати лікування.

Пройти тестування на ВІЛ можна:

  • у свого сімейного лікаря;
  • у найближчому Центрі СНІДу;
  • у будь-якому закладі охорони здоров’я України, що надає медичну допомогу в рамках 13 пакетів програми медичних гарантій, у тому числі амбулаторну та стаціонарну медичну допомогу;
  • у неурядових організаціях;
  • замовивши оральний тест на ВІЛ, пройти за його допомогою самотестування за посиланнями prozdorovia.in.ua (опція замовлення тесту відкрита для людей, які заповнили анкету ризику та отримали високий та середній результат) та oraltest.org.ua.

Житомирська ОВА