Українці почнуть отримувати електронний рецепт на антибіотики від сьогодні – 1 серпня 2022 р. Така можливість буде доступною в закладах, які підключені до електронної системи охорони здоровʼя (ЕСОЗ).

2022_08_01_01

Втім, рецепт на антибіотик не є нововведенням в Україні, з серпня до паперового рецепта лише додається новий цифровий інструмент – електронний рецепт.

Тобто, якщо заклад, до якого звернувся пацієнт, поки не працює з ЕСОЗ, лікар має виписати пацієнту паперовий рецепт.

Важливо, щоб саме лікар зробив призначення, оскільки недоцільне та неправильне вживання антибіотиків може не тільки зашкодити людині, але й стимулює розвиток глобальної проблеми – антибіотикорезистентності, внаслідок чого бактерії набувають стійкості до антибіотиків. Так, уже зовсім скоро інфекційні хвороби, які наразі швидко та без наслідків лікуються антибіотиками, можуть стати смертельно небезпечними.

Як пацієнту отримати рецепт на антибіотик?

1) Звернутися на прийом до лікаря. Зауважимо, що це може бути лікар як первинної медичної допомоги, так і лікар-спеціаліст. Декларація для цього не потрібна.

2) Після огляду лікар за необхідності випише е-рецепт на антибіотик та видасть пацієнту інформаційну довідку, яка містить усю інформацію про призначення.

3) Якщо заклад не працює з ЕСОЗ – лікар випише пацієнту паперовий рецепт.

4) Пацієнт може придбати антибіотик за рецептом у будь-якій аптеці. Для цього достатньо пред’явити інформаційну довідку чи паперовий рецепт фармацевту.

Відпуск антибіотиків за рецептом в аптеках буде здійснюватися тільки у тих регіонах країни, де немає обмежень у доступі до медичних послуг та лікарських засобів. Тобто на тимчасово окупованих територіях, а також на територіях, де ведуться бойові дії, аптеки на час дії воєнного стану будуть відпускати антибіотики без рецепта.

Ще один виняток поширюється на закупки антибіотиків волонтерськими та благодійними організаціями. Так, на запит військової частини, підрозділу чи певного медичного закладу волонтери, як і донині, можуть закуповувати антибіотики у дистрибʼюторів без рецепта.

Інформаційно: 4 міфи про застосування антибіотиків

Здатність мікроорганізмів (наприклад, бактерій) виживати під дією антимікробних препаратів (у наведеному прикладі – антибіотиків) називають стійкістю або резистентністю. Основна її причина полягає у нераціональному застосуванні антибіотиків, коли вони не потрібні (зокрема, і під час вірусних інфекцій), або порушенні режиму прийому, коли їхнє застосування виправдане.

Саме тому боротьба з антибіотикорезистентністю – це турбота не лише  лікарів, а й пацієнтів: лікарі повинні призначати антибіотики лише в тих випадках, коли вони дійсно необхідні, і водночас – точно визначити, який саме з них допоможе вилікувати інфекцію. Пацієнти ж мають правильно приймати ліки – саме так, як рекомендував лікар.

Майже за 100 років існування антибіотики врятували мільйони життів. Однак загроза антибіотикорезистентності може повернути нас до тих часів, коли люди вмирали від бактеріальної пневмонії. Є кілька міфів і упереджень щодо антибіотиків, які живуть попри розвиток медичної науки. Спробуймо розвінчати найпоширеніші з них.

Міф: Антибіотики можна використовувати для лікування будь-якої інфекції

Факт: Дії антибіотиків піддаються лише мікроогранізми, чутливі до них – бактерії. Тож антибіотиками лікують лише захворювання бактеріального походження, їх не застосовують у разі вірусних інфекцій, наприклад, COVID-19. У певних випадках для того, щоб зрозуміти, який саме препарат допоможе, потрібні додаткові обстеження.

Міф: Якщо я забув прийняти дозу антибіотиків, я можу прийняти одразу подвійну

Факт: Дотримуватися призначеного лікарем дозування важливо для підтримання певної концентрації препарату в крові – якщо вона падає, шкідливі бактерії виживають і стають резистентними до цього антибіотика. Якщо ви пропустили дозу, важливо прийняти її якомога швидше, але якщо вже наближається час наступного прийому ліків, зачекайте, прийміть потрібну (одноразову) дозу, а потім дотримуйтеся звичайного режиму та проконсультуйтеся з лікарем щодо подальшого лікування.

Міф: Можна припинити прийом ліків, щойно покращиться самопочуття

Факт: Необхідно дотримуватися порад свого лікаря та продовжувати лікування антибіотиками протягом усього часу, визначеного спеціалістом. Навіть якщо ви почуваєтеся краще. Лише дотримання повного курсу лікування дозволить вбити всі шкідливі бактерії та запобігти розвитку у них стійкості до антибіотиків.

Міф: Можна «допити» антибіотики, що залишилися від попередніх призначень, або попросити потрібні ліки у друга

Факт: Не можна використовувати антибіотики, що залишилися від лікування попереднього захворювання, без призначення лікаря. Так само не можна вживати ліки, призначені іншим особам, адже кожна людина, а отже захворювання і схема лікування – різні. Тому антибіотик, призначений одному пацієнту за такої ж хвороби, може не подіяти або спричинити негативні наслідки в іншого. Якщо ви маєте погане самопочуття, зверніться до сімейного лікаря. Лише лікар може правильно призначити лікування.

Пресслужба МОЗ