Листопад – місяць обізнаності про рак легень. Впроваджений 2000 року з метою підвищення рівня поінформованості про цю хворобу та підтримки хворих. Відмова від куріння, дотримання здорового способу життя і регулярні профілактичні огляди допоможуть зменшити ризик захворювання на рак легень.

2023_11_01_01

Movember, або «Вусатий листопад». Заснований 2003 року в Австралії, з 2007 року відзначається і в інших країнах. Це щорічна акція, коли чоловіки відрощують вуса протягом місяця, щоб привернути увагу до проблем чоловічого здоров’я, зокрема, психічного здоров’я, раку простати та раку яєчок, а також подолати стигму, яка оточує цю тему.

1 листопада – Міжнародний день боротьби зі стресом. Відзначається з ініціативи Міжнародної асоціації боротьби зі стресом у першу середу листопада. Хронічний стрес протягом тривалого періоду може призвести до серйозніших проблем зі здоров’ям, тому важливо розпізнавати хронічний стрес і належним чином з ним боротися.

3 листопада – День єдиного здоров’я. Відзначається з 2016 року. Єдине здоров’я – це інтегрований міждисциплінарний підхід, спрямований на вирішення складних проблем, пов’язаних із здоров’ям людей, тварин та екосистемами, зокрема, таких як поява інфекційних захворювань, стійкість до антимікробних препаратів, безпека харчових продуктів тощо. Тема 2023 року – «Діймо разом заради єдиного здоров’я».

7 листопада – Європейський день захисту від радону. Відзначається за ініціативою Європейської асоціації радону у день народження Марії Кюрі, яка отримала дві Нобелівські премії за дослідження явища радіоактивності. Радон – благородний газ без кольору і запаху, отруйний, радіоактивний, важчий за повітря (саме тому накопичується на перших поверхах будинків, цокольних поверхах та підвалах).

8 листопада – Міжнародний день радіології. Відзначається з 2012 року у день відкриття рентгенівського випромінювання для підвищення поінформованості про цю галузь медицини та відзначення важливої ролі радіологів і рентгенологів у системі охорони здоров’я.

12 листопада – Всесвітній день боротьби з пневмонією. Заснований 2009 року Глобальною коаліцією проти дитячої пневмонії. На пневмонію припадає 14% усіх смертей дітей віком до 5 років. Запобігти захворюванню можна завдяки імунізації, правильному харчуванню і усуненню шкідливих факторів навколишнього середовища.

14 листопада – Всесвітній день боротьби проти діабету. Відзначається з 1991 року у день народження Фредеріка Бантінга, який разом із Чарльзом Бестом у 1922 році відкрив інсулін. Тема Всесвітнього дня боротьби з діабетом у 2021-2023 роках присвячена доступу до лікування діабету. Кампанія 2023 року буде зосереджена на підвищенні обізнаності про фактори ризику діабету 2 типу, щоб допомогти відстрочити або запобігти цьому захворюванню, а також поінформованості про ускладнення, пов’язані з діабетом, і важливості доступу до своєчасного лікування.

15 листопада – Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ). Заснований Глобальною ініціативою з боротьби проти ХОЗЛ і відзначається з 2002 року в третю середу листопада. Тема 2023 року «Дихання – це життя, дійте раніше має на меті підкреслити важливість моніторингу здоров’я легенів з народження, ранньої діагностики та своєчасного лікування хвороби.

16 листопада – Всесвітній день боротьби з раком підшлункової залози. Започаткований 2014 року, з 2016 року відзначається у третій четвер листопада. Кампанія 2023 року зосереджується на заохоченні людей більше знати про важливу роль, яку відіграє підшлункова залоза в повсякденній роботі організму, що сприятиме більшій обізнаності про ризики та симптоми раку підшлункової залози.

17 листопада – Всесвітній день передчасно народжених дітей. Започаткований 2008 року за ініціативою Європейського фонду догляду за новонародженими дітьми. Тема 2023 року «малі дії – ВЕЛИКИЙ ВПЛИВ: негайний контакт «шкіра до шкіри» для кожної дитини всюди».

18–24 листопада – Всесвітній тиждень обізнаності про антимікробні засоби. Започаткований 2015 року. Тема 2023 року «Об’єднаємо зусилля для запобігання стійкості до протимікробних препаратів» закликає до міжгалузевої співпраці для збереження ефективності протимікробних препаратів.

19 листопада – Всесвітній день пам’яті жертв дорожніх аварій. Відзначається з 2005 року в третю неділю листопада, щоб віддати данину пам’яті всім людям, які загинули або отримали серйозні травми на дорогах; привернути увагу до запобігання ДТП або реагування на їхні наслідки та підкреслити важливість роботи аварійно-рятувальних служб. Гасло 2023 року – «Пам’ятаємо. Підтримуємо. Діємо».

20-27 листопада – Європейський тиждень тестування. Започаткований у 2013 році з метою розширення доступу до тестування та підвищення обізнаності про переваги раннього тестування на гепатити та ВІЛ-інфекцію. Цьогорічна кампанія присвячена 10-річчю Європейського тижня тестування.

КНП «Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» Житомирської обласної ради