Апаратна база Житомирської обласної клінічної лікарні ім. О. Ф. Гербачевського поповнилась вагомим лікувально-діагностичним устаткуванням – ангіографом. З появою такого обладнання набуло особливого  значення відкриття нового відділення рентген-ендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології.
На урочисте відкриття відділення прибув голова Житомирської облдержадміністрації Юрій Забела та депутати обласної ради. Перед відкриттям представники влади завітали до консультативно-діагностичної поліклініки з метою оглянути, як працює нова апаратура, закуплена протягом тих років, поки будувалось для неї нове приміщення.
Варто нагадати, що консультативно-діагностична поліклініка була відкрита 23 жовтня минулого року. Нині вона розрахована на тисячу відвідувань пацієнтів за один робочий день. Для порівняння – старе приміщення поліклініки могло витримати навантаження в п’ятсот відвідувань за робочий день. До того ж там було лише п’ять одиниць медичного обладнання, тому пацієнти могли лише консультуватися зі спеціалістами, а необхідні дослідження їм доводилось проходити в інших підрозділах лікарні або, взагалі, у інших медичних закладах, які надавали такі послуги. А тепер в новій консультативно-діагностичній поліклініці поряд з кабінетами лікарів-консультантів діє потужна клініко-діагностична лабораторія, відділення ендоскопії, променевої та функціональної діагностики, що дозволяє вирішити всі питання діагностики та лікування, до того ж у стислий час і в межах одного закладу.
Нове відділення рентген-ендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології розмістилось на першому поверсі центрального корпусу лікарні, по сусідству з фізіотерапевтичним відділенням. Вартість придбаного ангіографічного комплексу «Іннова 3100» складає 8,5 мільйонів гривень і ще мільйон було затрачено, щоб провести ремонтні роботи у кабінеті, де розташована ця апаратура. Зроблена нова підлога, стеля, стіни, проведена спеціальна вентиляційна система, яка регулює подачу чистого повітря. Ремонт приміщення був необхідний, адже розміщення ангіографа потребує специфічних умов операційної.
- Я втішений від того, що нам вдалося заробити минулоріч для бюджету області солідну дохідну частину і закупити вкрай необхідне для здоров’я жителів регіону обладнання, – повідомив губернатор Житомирської області Юрій Забела. – Турбота про життя людини – це першочергове завдання, адже щороку в Житомирській області реєструється близько 14 тисяч пацієнтів із захворюваннями серцево-судинної системи, з них від інфаркту міокарда у 2008 році померло 129 осіб, а за останніх півроку –  41 особа. Введення в експлуатацію ангіографа, за оцінками фахівців, дозволить знизити смертність від інфаркту міокарда на п’ять відсотків. Крім того, щорічно в області на гострий інсульт головного мозку хворіє близько тисячі пацієнтів. З них помирає біля 300 осіб. Із застосуванням придбаного обладнання ці цифри вдасться зменшити мінімум на три відсотки.
В дослівному перекладі з латинської мови ангіограф означає «малювати судини». Під рентгеном видно тільки щільні об’єкти (кістки, контури тіла), а кров, що протікає по судинах, не затримує рентгенпроменів. Щоб побачити судини, в них вводять контрастну речовину, тоді на моніторі видно обриси судинної сітки.
З моменту налаштування апарата впродовж перших чотирьох днів проведено п’ятнадцять складних обстежень та втручань, а також одинадцять обстежень судин кінцівок та черевної порожнини, нирок, печінки, що дало змогу діагностувати складну патологію та своєчасно надати спеціалізовану медичну допомогу.
- Ми обстежили п’ятнадцять пацієнтів різними методиками – розповідає завідувач відділення рентген- ендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології Роман Петрович Борущак. – Трьом людям проводили дослідження судин і порожнин серця. Двом пацієнтам обстежували судини нижніх кінцівок, черевної аорти, печінки, нирок. Комплекс закуплено не лише для діагностики, а й для так званих малоінвазивних (безкровних) операцій. Вони проводяться під контролем рентгенобладнання, але не потребують загального наркозу. При місцевій анестезії діють через стегнову артерію, заходять у судинне русло і по ньому під контролем рентгена просуваються до тієї ділянки, де є якась проблема судинного плану чи інша, та допомагають її усунути. Раніше на місці нового обладнання був кабінет інтервенційної радіології, який входив до складу рентгенвідділення. Тут стояв апарат, якому вже двадцять років. На ньому проводилися прості дослідження периферичних судин і деякі операції. Нове ж обладнання дає можливість оперувати фактично на всіх судинних басейнах – це і головний мозок, і серце, і легені, і периферичні судини. Також ми плануємо зайнятися лікуванням по гінекологічному профілю.
Для роботи з даним ангіографічним комплексом у лікарні є кваліфіковані фахівці, які мають відповідну підготовку та володіють більшістю сучасних малоінвазивних методик. Спеціалісти щойно створеного відділення рентген-ендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології навчалися в провідних клінічних центрах Києва: інституті кардіохірургії імені М. Амосова, хірургії та трансплантології імені О. Шалімова, кардіології ім. М. Стражеска, а також у Київському міському центрі серця.
Порівнюючи старе обладнання з новим ангіографом, Роман Петрович пожартував: «Це все одно, що порівняти старий «запорожець» з «мерседесом» нової моделі».

 

Фото 1 - Р. Борущак пояснює принцип  проведення ангіографічного дослідження
Фото 2 - Завідувач відділення рентген-ендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології РоманПетрович Борущак поряд з новим обладнанням
Фото 3 - За хвилину до перерізання стрічки
Фото 4 - Під час екскурсії по консультативно-діагностичній поліклініці

Оксана Конопляста.