„Чому і як Європейський Союз допомагає Житомирщині впроваджувати нові стандарти надання лікарської допомоги?” – такою була тема засідання житомирського прес-клубу. Цього разу журналісти зустрілися з керівниками та експертами проекту Євросоюзу „Сприяння реформі вторинної медичної допомоги в Україні”, представниками облдержадміністрації та обласної ради.

Керівник проекту Оксана Абовська розповіла учасникам зібрання, що основною метою його діяльності в Житомирській області є оптимізація мережі лікувальних закладів та, зокрема, допомога в створенні міжтериторіальних комунальних господарських об’єднань лікарень. На думку експертів проекту, цей крок стане одним із інструментів реформи системи лікарняної допомоги в Україні, що має сприяти запровадженню нових підходів до планування та оптимізації їх мережі в рамках чинного законодавства.
За словами національного координатора проекту з питань політики та законодавства у сфері охорони здоров’я Володимира Рудого, створення міжтериторіальних комунальних господарських об’єднань лікарень у Житомирській області дозволить більш чітко розподіляти функції між членами об’єднань лікарень, надаючи конкретні види медичних послуг всьому населенню зони обслуговування. Поліпшення якості медичної допомоги відбудеться також і за рахунок об’єднання ресурсів та підвищення ефективності їх використання. Створення корпорацій лікарень дозволить запровадити спрощене фінансування завдяки відмові від надзвичайно незручної та забюрократизованої системи погодження трансфертів та договорів про можливість їх передачі між різними бюджетами. Буде усунено необхідність прийняття непопулярних рішень, пов’язаних із оптимізацією мережі лікарень. Так, присутні на засіданні дізналися, що лікарні – члени корпорації – за проектом не закриваються й не скорочуються, за кожною з них зберігається статус самостійної юридичної особи. Проте є стимули для оптимізації витрат, пов’язаних із неефективним утриманням основних фондів, наданням неефективних послуг тощо.
Доповідачі повідомили учасникам зібрання, що при створенні міжтериторіальних комунальних господарських об’-єднань лікарень буде змінено схему фінансування розподілених функцій. При цьому кошти, призначені для фінансування перерозподілених функцій, надходитимуть до того місцевого бюджету, з якого фінансується кожна лікарня без урахування перерозподілу функцій. Лікарні-учасниці корпорації отримуватимуть кошти за державним контрактом на надання послуг у повному обсязі. В тому числі й із урахуванням необхідності тих послуг, відповідальність за надання яких у рамках корпорації буде делегована іншим її учасникам.
Загалом же для започаткування реформи в українських лікарнях проектом запропоновано три ключові рішення: підвищення рівня автономії лікарень, запровадження державних контрактів на закупівлю медичних послуг у лікарнях. На думку експертів проекту, нові підходи до планування мережі лікарень, підвищення рівня автономії лікарень, зміна їх юридичного статусу, запровадження державних контрактів на закупівлю медичних послуг у лікарнях сприятимуть підвищенню якості та ефективності медичної допомоги.
На переконання експерта з фінансування та планування проекту Ееро Ліннакко, Україні загалом доцільно було б стежити за тими тенденціями розвитку сфери охорони здоров’я, які довели свою ефективність у країнах Євросоюзу. Це необхідно, аби запобігти великим витратам на експериментальні проекти розвитку як медичних, так і комунікаційних технологій. Реформування сфери охорони здоров’я має також спиратись на національну та регіональні стратегії розвитку. При цьому прийняття рішень на рівні лікарень має бути більш незалежним. Аби європейський досвід розвитку систем охорони здоров’я став корисним для України, потрібно знайти форми для співпраці з органами охорони здоров’я та лікарнями країн Євросоюзу.

С. Бобровницька.