28 вересня 2023 року в пресцентрі обласної військової адміністрації відбулось чергове засідання обласної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, яке провів секретар ради, директор КНП «Обласний медичний спеціалізований центр» Житомирської обласної ради Максим Кутишенко. В роботі засідання взяли участь заступник голови ради, директор Департаменту охорони здоров’я ОВА Олександр Торбас, керівники закладів охорони здоров’я області, представники органів державної влади, відомств, соціальних установ та громадських організацій. До участі в роботі координаційної ради долучилися онлайн  представники ДУ «Центру громадського здоров’я МОЗ України».

 

2023_09_29_001

Юлія Данилюк, лікар моніторингового кабінету філії ЦОЗ ДКВС України в Житомирській області, у своєму виступі висвітлила питання надання медичних послуг засудженим та особам, ув’язненим під варту, щодо лікування, моніторингу ВІЛ-інфекції та туберкульозу, зауваживши, що станом на 01.09.2023 року в медичних частинах філії ЦОЗ ДКВС України в Житомирській області перебуває 3321 особа. Серед них 237 осіб мають ВІЛ/СНІД статус, 4 особи – хворі на туберкульоз. Саме тому заходи з протидії ВІЛ-інфекції та захворюванню на туберкульоз у місцях позбавлення волі мають бути під особливим контролем. Фахівчиня, зокрема, наголосила, що завдяки налагодженій роботі працівників у медичних частинах філії ЦОЗ ДКВС України в Житомирській області 99 % ВІЛ-інфікованих отримують антиретровірусну терапію. Впровадження тестування швидкими тестами на ВІЛ дає можливість швидко виявити пацієнтів вже «на вході» і взяти під контроль захворюваність у пенітенціарній системі.

2023_09_29_002

З цією ж метою скринінг на туберкульоз у закладах позбавлення волі нині проводиться кожні півроку шляхом анкетування, рентген-обстеження органів грудної порожнини. Ув’язнені із симптомами, що можуть свідчити про захворювання, направляються для подальшої діагностики.

Презентацію на тему стану впровадження програми замісної підтримувальної терапії в нашій області представив Максим Кутишенко, наголосивши, зокрема, на розширенні цілей та покращенні якості послуг пацієнтів замісної підтримувальної терапії.

2023_09_29_003

Віталій Охмак, регіональний представник БО «БФ «Волна» розповів про ефективність роботи сайтів замісної підтримувальної терапії, які діють в п’яти містах нашої області: Житомирі, Бердичеві, Коростишеві, Звягелі та Коростені, головним завданням яких є одужання та повернення до соціуму пацієнтів. Кейс-менеджери цих сайтів здійснюють якісний психосоціальний супровід пацієнтів замісної підтримувальної терапії до інших установ.

Темі супроводу коінфікованих пацієнтів з груп ризику, які лікують вірусний гепатит С, був присвячений виступ Віри Баранчук, керівника проєктних напрямків ГО «Перспектива». З 2021 року ГО «Перспектива» проводить супровід коінфікованих пацієнтів з груп ризику, які лікують вірусний гепатит. Проєкт реалізується за фінансування МБФ «Альянс громадського здоров’я» у партнерстві із відділенням для профілактики та боротьби з ВІЛ-інфекцією/СНІДом КНП «Обласний медичний спеціалізований центр» ЖОР. Незважаючи на початок повномасштабної війни в Україні, проєкт продовжує реалізовуватись у нашій області. Завдяки цьому з початку 2022 року станом по 25 вересня нинішнього року 80 осіб у нашій області розпочали лікування.

2023_09_29_004

Про важливість безпеки та якості донорської крові; рівень поширеності маркерів ВІЛ, гепатитів серед донорів області та України йшлося у виступі Алли Островської, в.о. директора КНП «Обласний центр крові» Житомирської обласної ради, яка наголосила, що для підвищення інфекційної безпеки пацієнтів, які отримують переливання компонентів донорської крові, мають використовуватися очищені продукти крові, та детально охарактеризувала пріоритетні напрямки у подальшому розвитку тактики скринінгу донорської крові.

Заслухавши та обговоривши всі доповіді та інформацію членів ради, присутні на засіданні відмітили, що проблема туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу в області залишається досить серйозною. Тож виходячи з вищезазначеного, обласною радою з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу прийнято ряд рішень, які будуть враховані в подальшій роботі.