Невдовзі відпуск наркотичних (психотропних) лікарських засобів в аптеці почне здійснюватися виключно на підставі електронного рецепта.

2023_09_01_0001

Це рішення сприятиме запобіганню неконтрольованому обігу наркотичних та психотропних препаратів, вживання яких має особливо небезпечні наслідки для життя та здоров’я людини. Разом з тим пацієнти, які проходять складне лікування та потребують знеболення, зможуть отримувати рецепт на такі ліки у більш зручний для них спосіб.

Звертаємо вашу увагу, що ця зміна передбачає зокрема і те, що призначення та відпуск наркотичних (психотропних) лікарських засобів, часткова чи повна вартість яких відшкодовується в рамках програм місцевих бюджетів згідно з Постановою КМУ від 17.08.1998 № 1303, здійснюватиметься також виключно за електронним рецептом.

Для цього в електронній системі охорони здоров’я було реалізовано відповідну програму «Наркотичні лікарські засоби за кошти місцевих бюджетів».

Винятки діятимуть для:

  • лікарських засобів екстемпорального виготовлення,
  • у разі виникнення технічного збою в роботі ЕСОЗ, який унеможливлює виписування електронних рецептів,
  • або у випадку призначення таких препаратів на територіях, де тривають активні бойові дії, або тимчасово окупованих рф, що визначені відповідним наказом Мінреінтеграції від 22 грудня 2022 року № 309 (зі змінами).

У таких випадках відпуск ліків буде здійснюватися за паперовим рецептом.

Як призначати наркотичні (психотропні) лікарські засоби, часткова чи повна вартість яких відшкодовується в рамках програм місцевих бюджетів: алгоритм для лікаря

1. ❗️Виберіть відповідну програму в ЕСОЗ – «Наркотичні лікарські засоби за кошти місцевих бюджетів».

2. Наступний крок – внесіть інформацію про рецепт, вибравши лікарський засіб за міжнародною непатентованою назвою, його кількість, дозування, тривалість лікування та спосіб вживання.

3. ❗️Додатково до способу вживання/застосування ліків вкажіть у полі «Сигнатура»:

  • відсоток відшкодування вартості ліків (50% чи 100% – тобто безоплатно),
  • ЄДРПОУ та найменування закладу, його місцезнаходження,
  • власне прізвище та ініціали.

4. Підтвердіть рецепт та переконайтеся, що пацієнт отримав номер рецепта та код його погашення.

5. За потреби чи на прохання пацієнта можна роздрукувати інформаційну довідку та видати її пацієнту.

Як відпускати наркотичні (психотропні) лікарські засоби, часткова чи повна вартість яких відшкодовується в рамках програм місцевих бюджетів: алгоритм для фармацевта

1. Фармацевт може просканувати штрих-код, що міститься на інформаційній довідці, сканером або ввести 16-значний код до МІС вручну.

2. ❗️У полі «СИГНАТУРА» фармацевт може знайти всю необхідну інформацію для обліку відпуску наркотичних (психотропних) ліків, що відпускаються в межах програм місцевих бюджетів. Зокрема отримати інформацію про:

  • відсоток відшкодування (50% чи 100%),
  • ЄДРПОУ закладу,
  • найменування закладу та його місцезнаходження,
  • прізвище та ініціали лікаря.

3. В інтерфейсі МІС з’явиться перелік торгових назв ліків, що доступні до відпуску згідно з даними Державного реєстру лікарських засобів.

4. Наступним кроком пацієнт вибирає серед запропонованих варіантів торгову назву препарату.

5. Для завершення відпуску ліків в ЕСОЗ необхідно ввести код підтвердження та накласти КЕП працівника аптеки.

6. Зауважте, що наразі інформаційна довідка не прирівнюється до електронного рецепта, отже, вимагати її для відпуску ліків не потрібно. Зберігати інформаційну довідку в аптеці також не потрібно, як і не потрібно робити жодних позначок на ній.

Міністерство охорони здоров’я України