Відповідна заява була проголошена ВООЗ за підсумками п’ятнадцятого засідання Комітету з надзвичайних ситуацій Міжнародних медико-санітарних правил (2005 р.).

2023_05_08_01

Члени Комітету підкреслили світову тенденцію до зниження рівнів смертності від COVID-19, зниження загальної кількості госпіталізацій та госпіталізацій до відділень інтенсивної терапії, пов’язаних із COVID-19, а також високий рівень імунітету населення до SARS-CoV-2.

Комітетом було визнано, що SARS-CoV-2 циркулюватиме надалі, але він більше не є надзвичайною подією, як, до прикладу, було на початку пандемії COVID-19. Хоча надзвичайна ситуація у сфері охорони здоров’я є цінним інструментом підтримки глобального реагування на COVID-19, Комітет погодився з тим, що настав час перейти від надзвичайної ситуації до довгострокового лікування SARS-CoV-2 як постійної проблеми охорони здоров’я.

Суттєвим чинником такого рішення була представлена оцінка стану вакцинації у світі. Комітет наголосив на тому, що в усьому світі було введено 13,3 мільярда доз вакцин проти COVID-19. На даний час 89% медичних працівників та 82% дорослих, старших 60 років, завершили первинну серію, хоча охоплення в цих пріоритетних групах варіюється в різних регіонах. Від початку вакцинальної кампанії в Україні здійснено понад 35,4 млн щеплень. Загалом, станом на 30 квітня 2023 року понад 850 тис. осіб не отримали другу дозу, та понад 12,3 млн осіб ще не отримали першу бустерну дозу щеплення.

Водночас щеплення залишається єдиним способом зниження ризику тяжкого перебігу коронавірусної хвороби.

Генеральний директор ВООЗ погодився з рекомендаціями Комітету щодо пандемії COVID-19, що триває. Він визначив, що COVID-19 нині став постійною проблемою охорони здоров’я, яка більше не є надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоров’я, що представляє міжнародне значення (PHEIC).

Також було оголошено про публікацію ВООЗ Стратегічного плану готовності та реагування на COVID-19 на 2023-2025 роки, який покликаний спрямовувати країни у переході до довгострокового лікування COVID-19. У ході цього переходу державам-учасницям рекомендується продовжувати дотримуватись випущених раніше рекомендацій.

Пресслужба МОЗ