Заснований у 2009 році Глобальною коаліцією проти дитячої пневмонії. На пневмонію у світі припадає 14% усіх смертей дітей віком до 5 років.

 

2022_11_10_00001

 

Діти із певними порушеннями та ослабленою імунною системою належать до групи високого ризику розвитку пневмонії та її ускладнень. Особливо це стосується малюків, які не отримують молока матері, оскільки ослаблення імунної системи дитини найчастіше пов’язане із недостатнім або незбалансованим харчуванням. Окрім цього, до групи ризику належать діти, які інфіковані ВІЛ або хворіли на кір.

За даними КНП «Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» ЖОР, за 9 місяців 2022 року в стаціонарі лікувальних закладів нашої області проліковано  1082 дитини віком 0-17 років з діагнозом пневмонія, у тому числі дітей до одного року – 160.

Головні збудники пневмонії бактерії, віруси, грибки та деякі найпростіші мікроорганізми. Є кілька механізмів інфікування:

  • вірус потрапляє в організм, коли людина торкається предметів, на яких є віруси, бактерії чи грибки, а потім очей або носа;
  • повітряно-крапельним шляхом (через носову чи ротову порожнину) поширюються як віруси, так і бактерії;
  • через кров часто відбувається бактеріальне зараження немовлят під час пологів або відразу після народження.

Щойно вірус опиняється у верхніх дихальних шляхах, він проникає у поверхневий шар їхніх клітин, альвеоли чи легеневу паренхіму. Разом із легенями також уражаються інші органи, що призводить до порушення різних функцій організму.

Запобігти цьому серйозному захворюванню можна завдяки імунізації, правильному харчуванню і усуненню шкідливих факторів навколишнього середовища.

Прості кроки, які може зробити кожен із нас, допоможуть уникнути запалення легень у себе чи своєї дитини, адже цю хворобу досить легко діагностувати.

Хворий на пневмонію потребує якнайшвидшої діагностики та стаціонарного лікування у спеціалізованих медичних установах. Лікувати пневмонію самостійно вкрай небезпечно. Якщо у вас з’явилися симптоми або підозра на пневмонію, негайно зверніться до лікаря! Лише фахівець може підтвердити або спростувати ваші побоювання, поставити діагноз і призначити відповідне лікування.

Симптоми вірусної та бактеріальної пневмонії загалом подібні, однак у хворого на вірусну пневмонію може проявлятися більша кількість різноманітних ознак.

Найчастіші симптоми пневмонії:

  • підвищення температури тіла (38–39°C, рідше 37,2–37,4°C), лихоманка;
  • кашель із виділенням слизово-гнійного (зеленкуватого) або навіть гнійного мокротиння, інколи може бути «сухе» покашлювання;
  • відчуття браку повітря, зниження апетиту;
  • втома, сонливість, пітливість;
  • задишка внаслідок фізичного навантаження, інколи біль за грудиною;
  • втягнення грудної клітки, під час вдихання западає її нижня частина (у здорової людини грудна клітка розширюється під час вдихання);
  • свистячі хрипи під час дихання (частіше за вірусних інфекцій).

Інколи хворим грудним дітям важко пити або ковтати їжу, у них знижується температура тіла, з’являються судоми, дехто може навіть знепритомніти.

Якщо ви помітили у себе якісь із цих симптомів, зверніться до лікаря, з яким маєте декларацію. Сімейний лікар за потреби випише направлення на додаткові аналізи чи обстеження, а також на консультацію до спеціаліста, наприклад, пульмонолога.

Маючи направлення на аналізи та обстеження пацієнт може пройти їх безоплатно у медзакладах, які підписали договір з Національною службою здоров’я на пакет амбулаторної допомоги.

В тих самих закладах, які мають договір з НСЗУ на амбулаторну допомогу, пацієнт може пройти консультацію пульмонолога. За умови, що у закладі є такий фахівець. Тому перед візитом до медзакладу слід уточнити, чи працює там пульмонолог та чи роблять потрібні обстеження та аналізи. Адже заклад може не спеціалізуватися саме на цій медичні допомозі, а мати інший профіль.

Якщо стан пацієнта вимагає госпіталізації, лікар видасть направлення одразу в стаціонар. У стаціонарі всі необхідні обстеження, аналізи та саме лікування також є безоплатними. За умови, що медзаклад уклав договір з Національною службою здоров’я за напрямом стаціонарної допомоги.

Знайти найближчий медзаклад, яка має договір з НСЗУ, можна зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики.