Телемедицину більше використовуватимуть під час надання медичної та реабілітаційної допомоги. Відповідну постанову щодо змін у функціонуванні телемедицини в Україні ухвалив уряд.

2024_04_05_01

Сьогодні в Україні як ніколи зростає попит на реабілітацію. Окрім розвитку реабілітаційних відділень, формування міждисциплінарних реабілітаційних команд, розширення послуг реабілітації та цифровізації процесів, на рівні держави активно заохочується застосування телереабілітації.

Телереабілітація — це спосіб надання реабілітаційної допомоги із застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій дистанційними засобами. На сьогодні медзаклади уже використовують сучасні телемедичні рішення для надання реабілітаційної допомоги пацієнтам. Ці рішення надішли в Україну як гуманітарна допомога від партнерів.

«Якість, доступність та безоплатність медичної допомоги — це ключові орієнтири, на базі яких ми приймаємо ті чи інші управлінські рішення. Запит на послуги реабілітації в сфері охорони здоров’я постійно зростає, адже кількість людей, що зазнали поранень і ампутацій, збільшується кожного дня. Такі реалії повномасштабної війни. Тому ми постійно працюємо над покращенням доступності та якості цього виду меддопомоги. Телемедичні рішення — те, що дозволяє нам ще активніше рухатися в цьому напрямі. Сучасні технології дозволять фахівцям дистанційно моніторити стан пацієнта, контролювати виконання реабілітаційного плану і наданих рекомендацій, що сприятиме поліпшенню взаємодії пацієнта та лікаря», — розповідає міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Рішення уряду дасть можливість залучати сучасні цифрові технології для надання якісної та ефективної реабілітації. Так, зокрема, лікар та пацієнт зможуть спілкуватися дистанційно, при цьому здоров’я людини та її відновлення будуть під постійним наглядом фахівця, адже завдяки телемедичним інструментам це можна робити віддалено поза межами реабілітаційного центру.

Вже довела свою ефективність гейміфікована (ігрова) система телереабілітації RGS, яка працює в Україні. Телереабілітаційна система дозволяє пацієнтам із травмами та порушеннями мозкової діяльності отримувати ефективну персоналізовану нейрореабілітацію в ігровій формі та якнайшвидше повернутися до нормального життя.

Платформа допомагає пацієнтам з такими захворюваннями, як хвороба Альцгеймера, атаксія, розсіяний склероз, хвороба Паркінсона, травма спинного мозку, черепно-мозкова травма, інсульт, а також пацієнтам, які отримали різні травми, контузії внаслідок поранень та вибухів, під час бойових дій.

На сьогодні телереабілітаційна система RGS вже інтегрована у понад 76 медичних закладах країни, які надають реабілітаційні послуги пацієнтам.

Що буде запропоновано:

  • нові форми реабілітації із застосуванням телемедицини за окремим напрямом — телеконсультація;
  • обов’язкове інформування пацієнтів про телемедичні послуги — в усній формі або шляхом розміщення на офіційних ресурсах медичних закладів;
  • більше можливостей для дистанційного моніторингу стану пацієнтів, що сприятиме покращенню якості медичної допомоги;
  • умови щодо освітньої діяльності та цифрової компетентності для медичних працівників.

Як зміниться реабілітація і робота мультидисциплінарних команд:

  • рішення про надання допомоги із застосуванням телемедицини прийматиме фахівець з реабілітації;
  • мультидисциплінарні команди проводитимуть телереабілітаційні збори із широким застосуванням телеметрії;
  • фахівці дистанційно зможуть моніторити показники людини і контролювати виконання реабілітаційного плану і рекомендацій фахівців;
  • сучасні телереабілітаційні рішення дадуть можливість застосувати сучасні гаджети та комп’ютерні системи для формування мотивації пацієнтів для виконання реабілітаційних вправ.

Що це дасть у підсумку:

  • процес надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини буде уніфіковано;
  • медичну та реабілітаційну допомогу отримає більша кількість людей, що зменшить показники інвалідизації та позитивно вплине на громадське здоров’я.

Пресслужба МОЗ