Через війну, яку розв’язала проти нас росія, кількість людей з ампутаціями зростає щодня. Усі вони потребують якісної медичної допомоги, реабілітації та протезування.

2024_02_21_01

Після ампутації людина часто розгублена і не знає, що робити далі. Тому держава працює над тим, щоб в такий момент він, вона або їхні близькі знали до кого звернутися по допомогу. А ще – щоб вони розуміли, як адаптуватися до життя в нових умовах, знову навчилися жити активним життям уже з протезом та іншими допоміжними засобами реабілітації.

Маршрут пацієнтів з ампутаціями

Процес відновлення людини з ампутацією – складний і довгий. До нього залучена велика кількість спеціалістів: лікарів, фахівців із реабілітації, протезистів та соціальних працівників. Із чого він складається?

ЕТАП 1: АМПУТАЦІЯ

Спочатку всі пацієнти потребують хірургічного втручання. Після, якщо немає додаткових ускладнень, починається стадія відновлення. Одночасно з медичною, надається реабілітаційна допомога. Цей період називають гострим. Його основна мета – запобігти появі ускладнень. Йдеться, зокрема, про застійну пневмонію, пролежні та тромбози. Рубець поволі загоюється. З кукси знімають шви. Особливого значення набувають нормальний розпорядок дня і якісне харчування. Весь час пацієнт перебуває під контролем та наглядом лікарів.

2024_02_21_02

ЕТАП 2: ЗАГОЄННЯ

Після ампутації кінцівки спостерігається виражений набряк кукси і прилеглих тканин. Це нормальна реакція організму на оперативне втручання.

В цей період розпочинається профілактика контрактур (обмеження рухливості в суглобі) та проводиться антинабрякова терапія, яка дає результат через кілька тижнів.

2024_02_21_03

ЕТАП 3: ДОПРОТЕЗНА РЕАБІЛІТАЦІЯ

Коли рубець загоївся, розпочинається допротезна реабілітація з залученням мультидисциплінарної реабілітаційної команди фахівців. Цей процес передбачає три важливих компоненти:

фізичні вправи для збереження амплітуди рухів у суглобах,

проведення компресійної терапії (бинтування еластичним бинтом або за допомогою компресійної панчохи),

масаж рубця, гігієну кукси та менеджмент фантомного болю.

Правильна компресія покращує циркуляцію крові, знижує больові відчуття та згодом – скорочує терміни адаптації кукси до протеза. Паралельно відбувається відновлення рухових навичок ампутованої кінцівки. Перелік вправ визначає мультидисциплінарна реабілітаційна команда. Вона ж контролює реабілітаційний процес та відстежує ефективність втручань.

Також під час допротезної реабілітації лікар фізичної та реабілітаційної медицини або ж соціальний працівник мають надати пацієнту вичерпну інформацію про всіх виробників допоміжних засобів реабілітації й необхідні документи для отримання протеза.

Вибір підприємства — за пацієнтом. Перелік протезних підприємств можна знайти на сайті Мінсоцполітики або на дашборді за посиланням.

2024_02_21_04

ЕТАП 4: ПРОТЕЗУВАННЯ

Важливий етап отримання протеза – формування відповідного висновку. Це може зробити лікарська комісія, мультидисциплінарна реабілітаційна команда (МДРК) або фахівці медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).

У такому документі обов’язково мають бути враховані всі особливості та потреби пацієнта з зазначенням характеристик засобу реабілітації.

Для подання документів для забезпечення протезом можна звернутись до соціального працівника в лікарні, Центру надання адміністративних послуг або територіального управління Фонду соцзахисту осіб із інвалідністю.

Також можна подати документи через електронний кабінет Централізованого банку даних з проблем інвалідності Міністерства соціальної політики.

Які документи потрібні?

 1. Заява відповідного зразка.
 2. Для військових обов’язково – довідка від командира військової частини про обставини травми.
 3. Висновок військово-лікарської комісії (ВЛК) – військові чи МСЕК/ лікарсько-консультативної комісії/ МДРК – цивільні.
 4. Паспорт громадянина України (або документ, який його заміняє).
 5. Довідку про присвоєння ідентифікаційного коду.
 6. Посвідчення УБД або ветерана військової служби (військові за наявності).

Незалежно від форми подання документів на отримання протеза, направлення на протезування надійде в електронному кабінеті особи з інвалідністю.

Звернутися до протезного підприємства можна у будь-який спосіб: онлайн, телефоном, у лікарні через соцпрацівника чи керівника реабілітаційного відділення.

Після того як пацієнт вибрав протезне підприємство, починається взаємодія з протезистом: підбір конструкції виробу, обговорення можливих комплектуючих тощо.

Виготовлення протеза може зайняти у середньому 45 робочих днів. При простих випадках для виготовлення протеза достатньо 3 тижнів. Максимальний час очікування з моменту подання документів до забезпечення протезом – 3 місяці.

Всі послуги та вироби — безоплатні для людей і повністю покриваються державою.

2024_02_21_05

ЕТАП 5: ПРОТЕЗНА РЕАБІЛІТАЦІЯ

Коли протез виготовлено, настає етап протезної реабілітації та адаптації. Мультидисциплінарна реабілітаційна команда, до якої долучається протезист, вчить пацієнта користуватись виробом, допомагає відновити рухову активність і звикнути до протеза.

Також мультидисциплінарна реабілітаційна команда має перевірити правильність підбору протеза та можливість людини ним користуватися. Така перевірка засвідчується підписом керівника реабілітаційної команди в акті прийому-передачі протеза. За згоди людини, для якої виготовили протез, може здійснюватися фото- і відеофіксація процесу передавання. Це дозволяє державі як проконтролювати сам факт встановлення протезів, так і покращити контроль за їхньою якістю.

Важливо пам’ятати!

Протезування в Україні – безоплатне. Держава гарантує встановлення якісних протезів, покриває їхнє обслуговування та, за потреби, ремонт. Для отримання якісного протеза не потрібно чекати встановлення інвалідності.

ХТО МАЄ ПРАВО НА БЕЗОПЛАТНИЙ ПРОТЕЗ?

На якісний безоплатний протез мають право абсолютно всі українці:

 • військовослужбовці та службовці правоохоронних органів, ветерани;
 • постраждалі від війни цивільні громадяни;
 • люди з інвалідністю, які отримали інвалідність не через бойові дії;
 • діти з інвалідністю, діти з порушеннями опорно-рухового апарату.

Для військових сума компенсації за протез втричі вища у порівнянні з цивільними. Максимальна компенсація вартості протеза – 2 млн грн. Для кожного типу протеза держава визначає граничну вартість. Тип протеза визначає військово-лікарська комісія або протезне підприємство.

ЯКА СУМА ВІДШКОДУВАННЯ ЗА ВИГОТОВЛЕННЯ ПРОТЕЗІВ?

Протези ніг:

 • мінімальна вартість – 14 тис. грн
 • максимальна вартість – близько 856 тис. грн.

Протези рук:

 • мінімальна вартість – 17 тис. грн
 • максимальна вартість – близько 503 тис. грн.

2024_02_21_06

Пресслужба МОЗ